4. lipca w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Niepodległości - najważniejsze święto państwowe upamiętniające rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości w 1776 roku. Z tej okazji Fundacja Ronalda Reagana wraz z Targiem Śniadaniowym przygotowała wiele atrakcji, które czekać będą na gości w najbliższą sobotę, w parku przy zbiegu ulicy Szarej i Rozbrat od godziny 9:00 do 16:00.

– Pod koniec XX wieku stała się rzecz nieprawdopodobna. Wielkie zmiany wydawały się niemożliwe. A jednak się udało – powiedział w trakcie ceremonii odsłonięcia pomnika Lech Wałęsa. – Zastanawiam się czy obecna Polska, Europa i świat mogłyby tak wyglądać jak wyglądają dzisiaj bez udziału Ronalda Reagana. I jako uczestnik tych zdarzeń muszę powiedzieć, że jest to niewyobrażalne – dodał były Prezydent RP.

Lech Wałęsa został uhonorowany za „życiowe poświęcenie sprawom wolności”. Gratulacje laureatowi przekazała wdowa po prezydencie Reaganie, pani Nancy Reagan, która  zaznaczyła, iż jej mąż byłby dumny wiedząc, że nagroda jego imienia trafiła do osoby tak zasłużonej dla walki o wolność. – Praca Pańskiego życia i wysiłki mojego męża, aby zakończyć Zimną Wojnę dawały inspirację całemu światu – zauważyła Nancy Reagan.