W 31. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Prezydent Bronisław Komorowski złożył wieniec oraz zapalił symboliczną świecę pod pomnikiem Ronalda Reagana w Warszawie.

Prezydent nawiązał do gestu solidarności z Polakami, jaki w Boże Narodzenie 1981 roku wykonał Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, który w Białym Domu zapalił świeczkę dla Polski.   

– To wspólne zapalenie o godz. 17 w Al. Ujazdowskich solidarnościowych świeczek przed pomnikiem Prezydenta Stanów Zjednoczonych może być nie tylko przypomnieniem tamtych światełek, jakie się paliły na całym świecie, tam gdzie rozumiano naszą walkę i z nią się solidaryzowano, ale również może być zachętą do myślenia o tym, jak możemy najskuteczniej, najmądrzej , najlepiej poszerzać świat światła wolności, tam gdzie go dziś brakuje – powiedział Bronisław Komorowski.

Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył amerykański politolog i ekonomista Michael Novak.  Novak, związany z Radiem Wolna Europa, został wcześniej odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce oraz za rozwijanie polsko-amerykańskiej współpracy.

Źródła: Kancelaria Prezydenta RP, PAP, TVP Parlament, Polska Times.